Szent István-barlang
Kezdőlap Vissza Palotaszálló Anna-barlang Szent István-barlang Kohászati múzeum Hámori temető Massa múzeum "Őskohó" Hámori tó

 

 

SZENT ISTVÁN-BARLANG

 

 

 

Lillafüreden a Palotaszállótól Eger felé, a Hámori tótól gyalogosan 10 percnyi távolságra találjuk a Szent István-barlangot.

 

 

 

SZENT ISTVÁN-BARLANG BEJÁRATA

 

 

 

A Szent istván-barlang felfedezéséről és hasznosításáról a bejárat előtt elhelyezett táblán tájékozódhatunk:

 

 

>>A barlangot a jelenlegi bejárat fölötti meredek hegyoldalban nyíló természetes bejáraton, a függőleges Kutya-lyukon keresztül fedezték fel. Az első dokumentált bejárás Kadič Ottokár, a természettudós nevéhez fűződik, aki 1913-ban kötélhágcsóval leereszkedett a barlangba. A barlangot Ő nevezte el Szent István-barlangnak.

1927-ben, a Palota szálló építése kapcsán, a lillafüredi idegenforgalom fejlesztésének időszakában tárták föl a barlang további járatait, 711 m hosszban, 46 m szélességben. Az üreg idegenforgalmi célú bemutathatósága érdekében 1931-ben 55 m hosszú mesterséges tárót készítettek, és világítással látták el a barlang egy részét.

A barlang befoglaló kőzete triász korú mészkő. Kialakulását tekintve forrásbarlang, mely a bejárat felett, szintben 250 méterrel magasabban elterülő Bükk-fennsík peremén, a Létrás-tetői és István-lápai víznyelektől induló, ma még csak részleteiben ismert nagy barlangrendszer aktív forrásbarlangja. A barlangi patak jelenleg egy alsóbb járaton halad, mely az első teremből induló aknán keresztül érhető el. A patak Lillafüreden, a Soltész-kertikifolyóban lát napvilágot, és csak ritkán, nagy árvizek esetén önti el a jelenleg szárazon lévő barlangszakaszokat.

A barlang ismert járatait a hideg karsztvíz alakította ki.

A bejárati szakasz után egymást követik a dúsan cseppköves termek és folyosók. Az álló és függő cseppkövek, oszlopok és zászlók a kőzet résrendszerén keresztül a felszínről beszivárgó vizekből kiváló mészből képződtek.

A barlang legtöbb szakasza (Megfagyott vízesés, Meseország, Oszlopok csarnoka) látványos cseppkőképződményeiről kapta a nevét. A barlangot a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága üzemelteti. A barlang csak szakvezetővel látogatható. A túra időtartama 30 perc.<<

 

Barlangterápia

 

>>A lillafüredi Szent István-barlang Fekete-termének mikroklímája, az ingerszegény környezet igen jótékony hatású krónikus légzőszervi betegségben szenvedőkre.

A barlangterápiára alkalmas kúraterem a Fekete-teremben került kialakításra, amely a turisták elől elzárt. Mérések szerint a terem hőmérséklete 10 oC körüli. A relatív páratartalom meghaladja a 80%-ot. Az aeroszol kalcium- és magnéziumtartalma jelentős.

A barlang levegőjének portartalma, baktérium- és gombaszáma elhanyagolható. A radon szintje alacsony. Vízszintes irányú légmozgás nincs. A terem természetes légcseréjét a fölötte lévő óriási kürtő biztosítja.

A Szent Ferenc Kórház Légzőszervi Rehabilitációs Osztályának betegei, akik az egész ország területéről érkeznek, eredményesen gyógyulnak a Szent István-barlangban.<<

 

 

 

<<<<<<<